About Author

Header Ads

Some of the Keto Kitchen Gadgets



                                            TOP  TEN  KETO  KITCHEN  GADGETS


I highly encourage you to invest in a few key kitchen tools and pieces of equipment. They will save your time and money in the long run. Cooking at home is so much cheaper than going out to eat. Packing lunches for our family has not only kept us keto; it has also helped us save money. Here are some of the top choices of gadgets.




QUALITY  KNIVES (CHEF'S  KNIFE  AND  PARING  KNIFE)


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Daily

PRICE:  $100-$300

USES:  Chopping, slicing, cubing, dicing, etc. 


A good-qualtiy sharp knife makes prepping food so much more enjoyable! 




CAST - IRON  COOKWARE:  LARGE SKILLET  AND  LARGE  DEEP  SKILLET  OR  DUTCH  OVEN


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Daily

PRICE:  Under $20 (buy at a thrift store for $2)

USES:  Frying eggs, Paleo mushrooms, Cheesy Fried Ravioli, Fish sticks, Skillet lasagna


Cast-iron cookware is inexpensive, so I urge you to have two pieces: an all-purpose large skillet (with about 1 1/2 - to 2 - inch - deep sides) and either a deep skillet with about 4 - inch - deep sides or a Dutch oven. A deep skillet or Dutch oven is the best for deep frying. I once had a Fry Daddy with a good thermometer, but because of its ability to hold heat, nothing fries food as well as cast iron. 




                           BLENDER  OR  FOOD  PROCESSOR


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Daily

PRICE:  $40-$200 (regular blender or food processor); $150-$700 ( high-powered blender)

USES:  Pureeing; making shakes, salad dressing, dips, ice cream and popsicle mixtures


Generally speaking, a food processor is better for grating and shredding while a blender is better for processing liquids. High-powered blenders, such as Blendtec and Vitamix brands, have better performance, durability, and speed. However, they're also more expensive. 




                               SLOW  COOKER,  6 - QUART


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Once a week, but I love hands-on cooking. If you don't have time, a slow cooker is a great tool that can be used daily.

PRICE:  $45-$120

USES:  Everything from bone broth to Slow Cooker Beef Barbacoa Wraps, Slow Cooker BBQ Pork Wraps, Slow Cooker "Butter" Chicken with Naan, and more 




                          SPIRAL  SLICER ( AKA  SPIRALIZER)


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Twice a week 

PRICE:  Under $25

PREFERRED  BRAND:  Veggetti Pro Table-Top Spiral Vegetable Cutter 

USES:  Zucchini noodles, broccoli noodles




            HANDHELD  ELECTRIC  MIXER  OR  STAND  MIXER


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Twice a week 

PRICE:  $150-$500 (for stand mixer); $60-$130 (for hand mixer) 

USES:  Whipping egg whites and making batters, dips, and cheesecakes




                                         ICE  CREAM  MAKER


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Weekly  

PRICE:  $45-$100

USES:  Homemade ice cream




TOASTER  OVEN, PREFERABLY  LARGE  OR  EXTRA - LARGE  CAPACITY


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Weekly  

PRICE:  $100-$299. If possible, get a quality one that goes up to 400°F.

USES:  Minute English Muffin, Cinnamon Roll Minute Muffin, Taco Shells or Bowls, most of the single-serving meals, and reheating just about every recipe


I love to use my toaster oven for reheating leftovers! It saves energy and doesn't heat up the whole kitchen during the summer. But I don't just use it for reheating. I cook in mine! Its's amazing what you can cook in a large or extra-large capacity oven. It is awesome for someone making single servings. For the greatest flexibility, I recommend purchasing a large or extra-large capacity toaster oven. 




                 CAST - IRON  PIZZA  PAN  OR  PIZZA  STONE


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Weekly  

PRICE:  $20-$50 

USES:  Upside-Down Pizza


Homemade pizza turns out exceptionally well when you use a cast-iron pizza pan or pizza stone. Not only does a preheated pan/stone help to sear the crust and give a nice crispy edge, it also helps to hold the heat at a steady temperature during the fluctuations in temperature that trend to occur in most ovens.




                                      IMMERSION  BLENDER


HOW  OFTEN  I  USE  IT:  Once every 2 weeks 

PRICE:  Under $30

USES:  Homemade mayo, shakes, pureed soups


0 Comments:

Post a Comment